ІСТОРІЯ УКРАЇНИ В ІСТОРІЯХ: ЛЕКЦІЯ 10
Українські землі наприкінці XVII - у першій половині XVIII століття.
Історія про союз зі шведами, перемогу малоросійства та першу Конституцію.
Content Oriented Web
Make great presentations, longreads, and landing pages, as well as photo stories, blogs, lookbooks, and all other kinds of content oriented projects.
До вступу на гетьманську посаду, Іван Мазепа прожив уже півстоліття і підходив для неї як ніхто інший. Нащадок шляхетського роду значну частину своєї кар'єри провів при дворі польського короля. У складі дипломатичниих місій подорожував Європою, завдяки чому вивчив 6 мов.
Іван Мазепа був гетьманом Лівобережної Гетьманщини з 1687 по 1709 рік. Його правління відзначилося приходом довгоочікуваної стабільності на Лівобережжя, економічним та, особливо, культурним піднесенням. Щоб забезпечити цю стабільності, гетьман у своїй політиці спирався на два основні чинники: підтримку Москви та інтереси вищих кіл козацтва.

Одразу після приходу до влади підписав з Москвою Коломацькі статті, що фактично обмежили його владу, захищали інтереси старшини і посилювали московську присутність у Гетьманщині. Але Мазепі вдавалося обходити умови цього договору, бо він тісно товаришував з Петром І. Завдяки військовій підтримці гетьмана, Москвоському Царству вдалося захопити найбільшу турецьку фортецю в регіоні - Азов. А Мазепа з легкістю придушив повстання запорізьких козаків.

Тим часом на Правобережжі пустку знову колонізували, а в 1699 році скасували козацький устрій. Це спричинило повстання.


Іван Мазепа
Іван Мазепа
1702-1704 рр. - повстання під проводом Семена Палія. Козаки оволоділи Правобережжям і укріплювали свої позиції. Польща не могла сама впоратися і попросила допомоги у Москви.

У 1704 р. Мазепа ввів свої війська на Правобережжя, придушив повстання і приєднав ці землі до своїх володінь.

Внутрішню політику Мазепа провадив в інтересах старшини: вона отримувала права, вольності та обростала маєтностями. Сприяв розвитку торгівлі. Гетьман був меценатом і сприяв розвитку культури. Також за його правління Києво-Могилянський колегіум отримав статус академії.
Однак, за гетьманування Мазепи, селяни знову згадали таке поняття як "панщина". Козацька старшина на своїх землях намагалася запровадити 3 дні обов'язкових відробітків, проте гетьман обмежив термін панщини до 2-ох.

1700-1721 рр. - Північна війна між Швецією і Росією. Українців посилали на примусові роботи. Московський цар не надав допомоги, коли Правобережжю почав загрожувати напад Польщі, яка була союзницею Швеції. Населення також було забов'язане утримувати розквартировані війська. Це спричинило обурення і непорозуміння серед козаків.У 1708 р. швецький король з військом почав рух на Гетьманщину. Мазепа вирішив перейти на його сторону і уклав україно-шведський союз. За його умовами:
  • утворювалося Українське князівство;
  • Мазепа очолював його довічно;
  • після його смерті наступника обирали козаки;
  • Швеція забов'язалася оберігати князівство;
  • на час війни шведам передавали кілька міст.

З точки зору Мазепи, цар порушив умови підписаної ним союзної угоди. Тому гетьман просто вирішив укласти нову, цього разу – зі шведським королем.


Кость Гордієнко
Кость Гордієнко
Коли Петро І дізнався про союз, він направив свої війська зруйнувати Батурин. На Мазепу наклали анафему. Усіх його прихильників страчували. Повністю підтримали гетьмана лише запорозькі козаки на чолі з кошовим отаманом Костем Гордієнком. За це у травні 1709 року каральні загони зруйнували їхню Чортомлицьку Січ, а усіх козаків засудили до страти.
Значна частина козацтва залишилася вірною царю та обрала власного гетьмана - Івана Скоропадського. Він гетьманував з 1708 по 1722 рік.

Таким чином, у вирішальній битві війни, що відбулася під Полтавою у 1709 році, козаки воювали по обидва боки. Зіштовхнулися не лише дві різні армії, а два різних бачення можливого розвитку українських земель. Перемогла Москва. Для Гетьманщини поразка Мазепи означала перемогу малоросійства. Її поступово, проте невідворотно поглинала Російська імперія.


Іван Скоропадський
Іван Скоропадський
Пилип Орлик
Пилип Орлик
Пилип Орлик - наступник Мазепи, гетьман у вигнанні (1710-1742).

1710 р. - Конституція Пилипа Орлика, вона ж "Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького". Згідно з Конституцією Орлика, найвища виконавча влада належала гетьману, проте його повноваження були значно обмежені:гетьман не мав права розпоряджатися державним бюджетом та землями на власний розсуд, призначати на посади та вести самостійну зовнішню політику. Не мав гетьман і повноважень судової влади, тобто покарання винних.Законодавча влада належала Генеральній Раді, до якої входила козацька старшина та представники від Запорозької Січі.

У 1713р. ліквідували козацтво на Правобережжі.


В той скрутний час на Лівобережній Україні до 1722 року гетьманував Іван Скоропадський. Щоб узгодити відносини з царем, він у 1709 році подав на затвердження так звані Решетилівські статті. У цих пунктах Скоропадський намагався зберегти основні права та вольності Війська Запорозького, а також прохав повернути захоплене у Батурині військове обладнання. Петро І погодився лише на частину пунктів і своїм указом розпочав поступове обмеження автономії Гетьманщини:

  • збільшили кількість московських залог у містах;
  • при гетьмані утворили посаду міністра-резидента, який мав контролювати його діяльність;
  • збором податків та їхнім надходженням до царської казни тепер також займалися московські представники;
  • захоплену в Батурині артилерію повертати ніхто не збирався;
  • столицю гетьмана перенесли ще ближче до кордону з Москвою у місто Глухів.

По факту, навіть ці пункти не виконували, і Петро І втручався у справи гетьмана як хотів. Він продовжував репресії проти ймовірних прихильників Мазепи та роздавав землі московським князям.

У 1722 р. створили Малоросійську колегію — орган з 6 російських офіцерів, який здійснював управління Гетьманщиною після смерті Івана Скоропацького до 1727 року.

Павло Полуботок — наказний гетьман з 1722 по 1724 рік, якого обрала козацька старшина на заміну Скоропацькому. Він поїхав у Петербург, щоб його затвердив цар, але його там ув'язнили.
Через турецьку загрозу Малоросійську колегію ліквідували і дозволили обрати нового гетьмана. Ним став Данило Апостол, який був головою Гетьманщини на Лівобережжі з 1727 до 1734 року. Подав на затвердження царю Рішительні пункти, згідно з якими Гетьманщині поверталася відносна автономія. Провадив судову реформу, навів лад у державних фінансах. Вимагав скасувати торгове ембарго (заборону) на продаж товарів за кордон.

1734 р. - Заснування Нової (Підпільненської) Січі

Після смерті Апостола імператриця Анна Іоанівна у 1734 році створила Правління гетьманського уряду. Цей орган з 3 представників російської і 3 представників української сторони діяв до 1750 року.


Данило Апостол
Данило Апостол
Культура
Бароко - мистецький стиль, характерний для Європи XVI - XVIII ст. Його відмінність - це пишність форм, динамічність і надмірність в оздобленні.

Козацьке бароко (або українське бароко) - специфічний мистецький стиль, що виник на основі Італійського бароко в Гетьманщині. В архітектурі відрізнявся меншою пишністю і деталізацією оздоблення. Більшість споруд, зокрема церкви, мали виконувати і оборонні функції. Замовником мистецьких творів була козацька старшина. Це зумовило специфічні риси і тематику живопису і літератури.
Козацькі літописи - історико-літературні твори XVII-XVIII століть, присвячені козацьким війнам.

Феофан Прокопович - визначний український діяч епохи бароко. Його праці торкаються фізики, філософії, математики, астрономії, логіки, наук про державу і право, теології. Як прихильник царя Петра І, він був автором теорії модернізації Російській імперії у дусі освіченого абсолютизму і реформування церкви, яка була би підпорядкована владі самодержця.


Феофан Прокопович
Феофан Прокопович
Тест
Лекція 10: Українські землі наприкінці XVII - у першій половині XVIII століття.
Розпочати
Що стало результатом прийняття козаками умов, висунених царським урядом:

«...Жити запорожцям у місцях, де розорено в 1709 році їхнє житло. Користуватися їм промислами... Зберігати їм вірність престолу російському... Бути їм в залежності від головнокомандуючого генерала в Малій Русі визначеного...»?

Далі
Перевірити
Показати результат
За часів гетьманування І. Мазепи для соціально-економічного розвитку Лівобережної Гетьманщини був характерний процес
Далі
Перевірити
Показати результат
Які дії московського царя Петра І стали реакцією на перехід гетьмана І. Мазепи на бік шведського короля Карла ХІІ?
Далі
Перевірити
Показати результат
В уривку з історичного джерела

«…Великий славний муж, що залишився на старі літа без нащадків і з величезним майном, жертвував усім, щоб вибороти волю своїй Батьківщині. Він не завагався зректися всього.., за визволення рідного краю…»

ідеться про
Далі
Перевірити
Показати результат
Який орган здійснював управління Гетьманщиною в період між гетьмануванням Данила Апостола та Кирила Розумовського?
Далі
Перевірити
Показати результат
Укажіть ім'я гетьмана у вигнанні, автора Пактів та конституцій прав і вольностей Війська Запорозького.
Далі
Перевірити
Показати результат
Орган, уперше створений у 1722 р. для управління українськими землями, що входили до складу Російської імперії, — це:
Далі
Перевірити
Показати результат
Назва останньої Запорозької Січі:
Далі
Перевірити
Показати результат
Ти здатен на більше! Ми віримо в тебе!
Пройти ще раз
Нормально, але ми віримо, що ти можеш краще!
Пройти ще раз
Добре, проте досконалості немає меж!
Пройти ще раз
Чудово, ти єдиноріг-розумака!
Пройти ще раз